Kawy deserowe – jak je przygotować?

Nawet największemu miłośnikowi czarnego naparu może znudzić się bezustanne picie espresso, americano czy latte. Na szczęście kawa świetnie komponuje się z wszelkiego rodzaju słodyczami, dlatego łatwo przy jej pomocy przygotować oryginalne desery trafiające w gust nawet najbardziej wybrednych osób. W niniejszym wpisie zaprezentujemy Państwu kilka wyjątkowych sposobów na podanie naparu, dzięki którym bez wątpienia uda się przy najbliższej okazji zachwycić gości, bliskich czy rodzinę. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do własnoręcznego wypróbowania podanych przepisów!

  1. Pomysł na lato – cold brew i kawowa lemoniada
  2. Rozgrzewająca Irish coffee
  3. Słodko-gorzka kawa Bicerin
  4. Pumpkin spice latte – doskonałe na jesień

Pomysł na lato – cold brew i kawowa lemoniada

Letnie upały zdecydowanie nie zachęcają do spożywania gorących naparów. Każdy prawdziwy miłośnik kawy wie jednak, że napój ten można przygotować także na zimno. Cold brew to rześki napój, który nie tylko pobudza tak, jak standardowa kawa, ale i zapewnia przyjemną ochłodę w lipcowe czy sierpniowe upały. Jak przygotować tego typu napar? To bardzo proste! Wystarczy ulubioną, zmieloną kawę zalać zimną, przefiltrowaną wodą, a następnie odstawić do lodówki na przynajmniej dziesięć godzin. Tak przygotowany napar należy przed podaniem odsączyć przez filtr. Do zaparzenia cold brew świetnie sprawdzą się zwłaszcza ziarna o delikatnym kwaskowym smaku, np. dostępne w naszej ofercie kawy owocowe. Napar na zimno często podaje się na kostkach lodu, a nawet wymieszaną z lemoniadą i syropem cukrowym.

Rozgrzewająca Irish coffee

Innym ciekawym, zgoła odmiennym sposobem podania kawy, jest metoda szczególnie ceniona przez miłośników whisky. Irish coffee, bo to o niej mowa, to napar, który nie tylko wyśmienicie smakuje, ale i doskonale rozgrzewa. Jak przygotować ten świetnie prezentujący się deser kawowy? Należy zacząć od wyboru ulubionej kawy. My polecamy zwłaszcza ziarna o pełnym, intensywnym smaku. Ciekawym pomysłem może okazać się także wykorzystanie smakowej kawy, np. naszej kawy z aromatem crème brûlée. Przygotowany napar należy dodać do ocieplonej wcześniej szklanki z lekko podgrzaną irlandzką whisky. Następnie powinno się dorzucić dwie łyżeczki brązowego cukru i mieszać aż do jego rozpuszczenia. Kolejny krok to dodanie zimnej, ubitej na piankę śmietanki. Całość można udekorować startą czekoladą lub posypać kakao.

Słodko-gorzka kawa Bicerin

Włosi uwielbiają kawę. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie w ich kraju powstało wiele wymyślnych sposobów podawania tego wyjątkowego naparu. Wśród nich warto wyróżnić zwłaszcza wymyśloną w Turynie kawę Bicerin. Ten tradycyjny włoski napój to tak naprawdę mieszanka kawy z gorącą czekoladą i śmietaną. Receptura ta miała zostać opracowana już w XVIII wieku, w pierwszych włoskich kawiarniach. Aby przygotować Bicerin, należy najpierw rozpuścić gorzką czekoladę, najlepiej w misce, a następnie przelać ją do szklanki i zalać podwójnym espresso. Wybór kawy powinien być podyktowany osobistymi preferencjami – my polecamy naszą kawę mieloną o smaku crème brûlée lub Irish coffee. Ostatnia w kolejce do dodania jest tłusta śmietanka, której powinno być przynajmniej 25 ml. Tak przygotowany Bicerin można udekorować wiórkami czekoladowymi.

Pumpkin spice latte – doskonałe na jesień

Ostatnia propozycja to doskonały wybór zwłaszcza na chłodne i ciemne jesienne wieczory. Ten typ naparu zyskał sławę głównie dzięki temu, że jest chętnie serwowany i promowany przez największe sieci kawiarni. Pumpkin spice latte to nic innego jak kawa zmieszana z dyniowym purée, doprawiona solidną garścią korzennych przypraw. Jak ją przygotować? W niedużym rondelku powinno się najpierw podgrzać purée z dyni wymieszane z mlekiem, a także łyżką syropu klonowego. Mieszankę należy doprawić imbirem, wanilią, cynamonem, gałką muszkatołową oraz mielonymi goździkami. Później trzeba ją spienić – najłatwiej zrobić to przy pomocy blendera kielichowego. W ten sposób przygotowaną mieszankę wlewamy, przy okazji cedząc przez sitko, do kubka, a następnie zalewamy gorącym espresso. Całość można wymieszać i udekorować bitą śmietaną oraz wiórkami czekoladowymi lub mielonym cynamonem.

Jak widać, kawę można przygotować na naprawdę wiele ciekawych sposobów. Nie każdy ma jednak zarówno czas, jak i chęci, by eksperymentować z naparem. Tym osobom szczególnie polecamy naszą smakową ofertę, w tym kawę crème brûlée – to doskonały sposób na łatwe i szybkie przygotowanie naparu o zapadającym w pamięć aromacie oraz smaku.

Kawa mielona arabica – jak powstaje?

Proces zaparzania kawy jest stosunkowo nietrudny i znany niemal każdemu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktu, jak skomplikowane bywa przygotowanie produktu w taki sposób, by miłośnikowi czarnego naparu pozostało tylko zalanie zmielonych ziaren wrzącą wodą. Dlatego w niniejszym wpisie przybliżymy Państwu proces powstawania mielonej kawy. Jak wyglądają zbiory ziaren? Jakie regulacje obowiązują przy ich transporcie? Jak wypala się kawę? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!

  1. W pierwszej kolejności liczą się udane zbiory
  2. Metody zbierania i obróbki owoców kawowca
  3. Cupping, eksport i wypalanie

W pierwszej kolejności liczą się udane zbiory

Przygotowanie kawy zaczyna się od zbioru owoców. Plantacje kawowca wymagają odpowiednich warunków – rośliny naturalnie występują w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, jednak sadzi się je także w Ameryce Południowej oraz Azji. Krzewy potrzebują do odpowiedniego rozwoju nie tylko urodzajnej gleby, ale też wysokiej wilgotności powietrza i odpowiedniej ilości opadów. Dlatego kawę uprawia się głównie w klimacie subtropikalnym lub równikowym, na wysokości 600–2000 m n.p.m. Konkretne odmiany wymagają różnych warunków, przykładowo robusta jest mniej odporna na zimno niż arabica.

Zbiory przeprowadza się inaczej w zależności od klimatu i odmiany posadzonej rośliny. Zazwyczaj drzewko kawowca potrzebuje od 3 do 4 lat po zasadzeniu, by zacząć owocować. Dlaczego plantacja i miejsce pochodzenia są tak istotne dla głębi kawy? Otóż na smak ziaren mają wpływ m.in. zawarte w glebie minerały, jakość powietrza czy nasłonecznienie uprawy.

Metody zbierania i obróbki owoców kawowca

Owoce kawowca zbiera się ręcznie lub mechanicznie. Plantacje położone na równinach mogą być obsługiwane przez kombajny, jednak te znajdujące się w górach lub lasach równikowych wymagają ręcznego zrywania zbiorów. W przypadku roślin najwyższej jakości stosuje się tzw. picking, polegający na wybieraniu wyłącznie najbardziej dojrzałych owoców, z kolei w pozostałych przypadkach zrywa się wszystkie naraz.

Wyróżnia się dwie najpopularniejsze metody obróbki owoców kawowca. Pierwsza z nich to tzw. natural process, czyli metoda na sucho. W tym przypadku owoce rozkłada się w dobrze nasłonecznionym miejscu na świeżym powietrzu, a proces suszenia może trwać do kilku tygodni. Po takim czasie miąższ staje się kruchy, dzięki czemu można bez problemu oddzielić od niego ziarna. Owoce zazwyczaj rozkłada się na betonowych placach, paletach lub specjalnie do tego przeznaczonych stołach.

Drugi sposób polega na maszynowym obieraniu ziaren z miąższu. W tym celu wykorzystuje się urządzenie zwane depulperem. Po mechanicznej obróbce owoce trafiają do zbiorników z wodą, gdzie są poddawane procesowi kontrolowanej fermentacji. Po upływie do kilkudziesięciu godzin oddziela się resztki miąższu od ziaren, które są następnie starannie płukane. Kawa uzyskana przy pomocy tej metody cechuje się delikatnym smakiem o wyraźnie zaznaczonej kwasowości.

Cupping, eksport i wypalanie

Po oddzieleniu miąższu od ziaren i wysuszeniu kawę poddaje się jeszcze łuskaniu, by następnie dokonać klasyfikacji oraz selekcji według rozmiaru i wagi. Aby ułatwić ten proces, wykorzystuje się m.in. różnego rodzaju sita. Wadliwe ziarna usuwa się ręcznie lub maszynowo, by zyskać pewność, że na sklepowe półki trafi kawa mielona arabica najwyższej jakości.

Oczywiście kawa jest też testowana – proces oceniania jej jakości nazywa się z angielskiego cuppingiem. Profesjonalni testerzy poddają klasyfikacji sensorycznej jej aromat, smak oraz wygląd. Na podstawie ich doświadczeń powstaje raport, a każda próbka produktu jest oceniana w skali od zera do stu punktów. Dopiero po sklasyfikowaniu decyduje się, z której partii powstanie kawa mielona do ekspresów kolbowych, a z których ta przeznaczona do innych form użytku.

Już sklasyfikowana i zapakowana kawa zostaje eksportowana, jednak zanim trafi na sklepowe półki, musi ona zostać jeszcze poddana procesowi wypalania. To czynność, która w istotny sposób wpływa na ostateczny smak ziaren. Profesjonalna palarnia, taka jak nasza, zatrudnia doświadczonych roasterów, którzy wydobywają z kawy to, co w niej najlepsze. Po wypaleniu ziarna są mielone. Dzięki temu w ręce klientów trafia wyłącznie najlepsza kawa mielona aromatyzowana.

Najlepsza kawa ziarnista arabica – tylko w Bariso

Arabica to bez wątpienia najpopularniejszy gatunek kawy na świecie. Według szacunków to właśnie te ziarna stanowią od 80 do nawet 90% produkcji na niemal wszystkich kontynentach globu. Choć jej nazwa sugeruje pochodzenie z Półwyspu Arabskiego, tak naprawdę coffea arabica naturalnie występuje na obszarze Wielkich Jezior Afrykańskich, a także Etiopii oraz Mozambiku. Nie oznacza to jednak, że określenie „arabica” wzięło się znikąd – to właśnie w krajach arabskich narodził się zwyczaj picia tego pobudzającego naparu. Stamtąd kawa zaczęła swoją podróż po świecie, by wkrótce zyskać popularność w pozostałych zakamarkach globu. W Bariso wykorzystujemy najlepsze odmiany ziaren arabica, by przygotować dla naszych klientów bogatą w smaku kawę o niezapomnianym aromacie.

  1. Charakterystyka odmiany arabica
  2. Arabica i robusta – różnice w uprawie i charakterystyce roślin
  3. Kawy do ekspresów ciśnieniowych – arabica to najlepszy wybór?
  4. Doskonała kawa ziarnista, świeżo palona arabica – postaw na Bariso

Charakterystyka odmiany arabica

Istnieją dwa gatunki kawy – arabica oraz robusta, które dodatkowo dzielą się na setki, jeśli nie tysiące podgatunków i odmian. Pierwszy wymieniony typ króluje właściwie wszędzie – na sklepowych półkach, w kawiarniach czy innego rodzaju lokalach. Warto jednak dodać, że liczy sobie ona ponad 140 odmian, dlatego nie należy się spodziewać, że napar przyrządzony z ziaren tego typu będzie zawsze smakował tak samo. Czym więc charakteryzuje się kawa ziarnista arabica? Przede wszystkim – w jej skład wchodzi zdecydowanie więcej lipidów w porównaniu do robusty, dzięki czemu smak naparu jest znacznie delikatniejszy. W przygotowanym z tych ziaren napoju wyczuwalne są słodkie, kwiatowe i owocowe nuty, natomiast robusta to kawa ciężka, o gorzko-czekoladowym charakterze. Arabica cechuje się także wyższym stężeniem cukrów oraz kwasowością, jak również nieco mniejszą zawartością kofeiny.

Arabica i robusta – różnice w uprawie i charakterystyce roślin

Aby określić charakterystykę kawy typu arabica, warto porównać ją do drugiej najpopularniejszej odmiany, czyli wspominanej już robusty. Okazuje się, że różnice czuć nie tylko w smaku naparu, ale też w sposobie uprawy oraz charakterystyce roślin. Ziarna odmiany arabica są podłużne, a znajdująca się w ich centralnej części bruzda jest zakrzywiona. Z kolei w przypadku robusty nasiona są owalne, a bruzda prosta. Jeżeli zaś chodzi o hodowlę, to pierwszy z wymienionych gatunków okazuje się znacznie trudniejszy w uprawie – arabica jest podatna na zmiany klimatu, działanie szkodników, a także choroby. Jej pielęgnacja wymaga znacznie większej uwagi w przeciwieństwie do robusty, którą często hoduje się na dziko.

Kawy do ekspresów ciśnieniowych – arabica to najlepszy wybór?

Czy kupując kawę do ekspresu ciśnieniowego, należy wybrać arabicę kosztem robusty? Niekoniecznie. Wszystko zależy od gustu osoby, która będzie spożywać przygotowywany przy pomocy urządzenia napar. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że arabica jest zdecydowanie popularniejsza od robusty, a co za tym idzie – konsumenci są przyzwyczajeni do jej smaku. Ciężki, goryczkowy charaktery robusty może okazać się odstraszający dla zdecydowanej większości osób, a zwłaszcza dla tych, którzy kawę spożywają okazyjnie. Jeśli więc planujesz zakupić ziarna przeznaczone do ekspresu ciśnieniowego znajdującego się w biurze bądź innego rodzaju miejscu, gdzie napar będzie spożywany przez dużą liczbę osób, to zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będzie właśnie arabica.

Doskonała kawa ziarnista, świeżo palona arabica – postaw na Bariso

Jeśli szukasz produktów najlepszej jakości, w tym kaw ziarnistych do ekspresów ciśnieniowych, to zdecydowanie powinieneś postawić na Bariso! Zbierane niczym owoce kawy doświadczenie łączymy z pasją i zamiłowaniem do wyjątkowych smaków oraz aromatów. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczać naszym klientom wyłącznie najlepszą kawę ziarnistą, w tym świeżo paloną arabicę, która bez wątpienia zachwyci swoim lekko kwaskowym, łagodnym charakterem. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt, że do przeprowadzenia procesu palenia wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości sprzęt, a nasz master roaster to fachowiec z pasją. Proponujemy naszym klientom bogaty wybór kaw smakowych, w tym również ciekawe mieszanki ziaren o posmaku czekoladowym, piernikowym czy winnym. Postaw na Bariso, wybierz kawę najwyższej jakości!

Wyjątkowa kraftowa palarnia kawy – Bariso

Spożywanie kawy stało się dla setek milionów ludzi na całym świecie niezwykle istotną częścią codziennego życia. To napój, który jak żaden inny stał się kultowy – dość powiedzieć, że spotkania przy latte bądź americano można uznać za ważny element kultury. Niestety jednak spora część miłośników kawy wciąż spożywa napary stosunkowo niskiej jakości. W większości przypadków są to wyroby produkowane masowo, dostępne w dyskontach. W Bariso postawiliśmy sobie za cel dostarczyć klientom wysokiej jakości, świeżo wypalone ziarna, zapewniające niebywałe doznania smakowe. Witamy w naszej palarni.

  1. Proces palenia przeprowadzany przez ekspertów
  2. Wybieramy tylko najlepszej klasy ziarna
  3. Profesjonalny sprzęt do palenia ziaren
  4. Wybierz kawę prosto z palarni

Proces palenia przeprowadzany przez ekspertów

Proces palenia, zwany też roastingiem, to kluczowy proces dla nadania ziarnom odpowiedniego smaku. Jest on jednak na tyle skomplikowany, że dojście do prawdziwej wprawy to kwestia przyswojenia ogromnej dawki wiedzy, a ponadto nabycia wieloletniego doświadczenia. Nasz master roaster, czyli opiekun procesu, to prawdziwy fachowiec, który ukończył dziesiątki kursów, nabywając przy tym odpowiednią ilość certyfikatów. Cała ta wiedza byłaby jednak niczym, gdyby nie dopełniała jej prawdziwa pasja do wykonywanego zawodu. To coś, co cechuje naszą kraftową palarnię kawy – jesteśmy prawdziwymi miłośnikami tego czarnego napoju, którzy swoją zajawkę starają się zamienić w niesamowite doznania smakowe klientów.

Wybieramy tylko najlepszej klasy ziarna

Większość konsumentów kojarzy kawę z określonym, goryczkowym lub delikatnie kwaskowym smakiem, a także z konkretnym aromatem. Okazuje się jednak, że w poddanych wypaleniu ziarnach popularnej arabiki znajduje się nawet tysiąc różnych związków chemicznych. Jako Bariso dobieramy do naszej kawy wyłącznie najciekawsze w smaku i aromacie typy ziaren, by dzięki oryginalnym kombinacjom zaintrygować klientów. Łączymy ze sobą tiofeny, fenole, aldehydy lub pirazynę, aby zaszczepić w kawie wyjątkowe, owocowe, winne, czekoladowe czy waniliowe nuty. Dbamy również o to, by podczas palenia wydobyć z ziaren wyłącznie to, co najlepsze. Wykorzystujemy m.in. odmiany Yellow Bourbon oraz Santos, które odpowiednio stosowane tworzą kawę o wyjątkowo złożonym, bogatym aromacie i smaku.

Profesjonalny sprzęt do palenia ziaren

Same umiejętności, nawet w połączeniu z prawdziwą pasją, nie wystarczą, by wytworzyć doskonałej jakości kawę. Potrzebny jest jeszcze nowoczesny, starannie dobrany sprzęt, który umożliwi palenie ziaren w odpowiedni sposób. Nasza palarnia została wyposażona w specjalistyczne, wykonane z najlepszej klasy stali piece bębnowe. Na osprzęt składają się również palniki, kominy oraz mieszalnik. Pieczołowity dobór urządzeń pozwala nam zachować pełną kontrolę nad prażeniem, oczyszczaniem, a także chłodzeniem ziaren. To właśnie dzięki precyzji tworzymy napar o tak bogatym, intrygującym smaku. Przekonaj się sam – kawa prosto z palarni smakuje najlepiej.

Wybierz kawę prosto z palarni

Palenie kawy to w rzeczywistości proces chemiczny, na który składają się dziesiątki różnych czynników. Aby wydobyć z ziaren oczekiwany smak, należy nie tylko stale kontrolować wysokość temperatury w piecu, ale też tempo jej wzrostu, a w późniejszej fazie procesu również spadania. Przykładowo zbyt gwałtowne podnoszenie temperatury może doprowadzić do tego, że ziarna podczas palenia wytracą część aromatów oraz nut smakowych. Dlatego choć domowe wypalanie ziaren jest możliwe, najlepiej postawić na owoc prac doświadczonych, obytych w swoim fachu ekspertów. Kawa z polskich palarni, takich jak nasza, stanowi świetną alternatywę dla ziaren producentów skupiających się na masowej produkcji. To także doskonały wybór dla szukających smakoszy kawy, którzy nie są na tyle zaznajomieni z technikami palenia, by wykonywać ten skomplikowany proces we własnym domu. Połączenie doświadczenia, ogromnych zasobów wiedzy, jak również profesjonalnego sprzętu, skutkuje tym, że dostarczamy naszym klientom wyłącznie doskonałe ziarna o pełnym, głębokim, intrygującym aromacie i smaku.